Jesteś na bieżąco?

Sprawdzaj nasze doniesienia i uzupełniaj wiedzę z zakresu rehabilitacji.

Breadcrumbs

Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako organizacja non-profit. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego oraz Ośrodka Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia.

Misją Fundacji jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku. W ciągu ponad 15 lat zarejestrowała ponad 2 000 000 potencjalnych dawców szpiku, a już ponad 14 500 osób oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste i szpik dla potrzebujących pacjentów.
Celem statutowym Fundacji jest działalność w zakresie wspierania osób potrzebujących pomocy ze względu na ich stan fizyczny, psychiczny lub emocjonalny, promowanie nauki oraz badań w dziedzinie przeszczepiania komórek macierzystych oraz promocja zdrowia publicznego.

Od 2018 roku Fundacja DKMS realizuje Program Rozwoju Hematologii i Wsparcia Pacjentów. To kompleksowy i zaawansowany program, który przyczynia się do poprawy warunków leczenia i życia pacjentów oraz wspiera rozwój polskiej hematologii. 
Fundacja DKMS jest członkiem Rady Organizacji Pacjentów powołanej przez Rzecznika Praw Pacjenta.


Program Rozwoju Hematologii i Wsparcia Pacjentów
opiera się na czterech filarach, które obejmują:

 

Projekt Wsparcia Psychologicznego Pacjentów i Ich Bliskich 

Realizowany przez Fundację DKMS od 2023 roku. Jest skierowany do pacjentów hematoonkologicznych i ich rodzin zarówno podczas leczenia na oddziałach, jak również w domach, po zakończeniu terapii. W ramach projektu, Fundacja DKMS pokrywa koszt serii spotkań z psychologiem lub psychoterapeutą dla Pacjentów lub ich bliskich. Osoba, która zgłosi się do programu sama wybiera specjalistę, z którym będzie współpracować.

Dieta i żywienie podczas leczenia hematologicznego

We współpracy ze specjalistami Fundacja DKMS stworzyła poradniki dotyczące zasad prawidłowego odżywiania, które pomagają chorym i ich bliskim w komponowaniu odpowiednich posiłków. W 2024 roku Fundacja DKMS sfinansowała otwarcie pierwszej w Polsce Bezpłatnej  Poradni Żywieniowej dla osób z nowotworami krwi. Placówka działa przy Oddziale Klinicznym Hematologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, oferując bezpłatne konsultacje dietetyczne zarówno pacjentom w trakcie leczenia, jak i tym, którzy zakończyli hospitalizację.

Rehabilitacja

W 2022 roku Fundacja rozpoczęła realizację projektu rehabilitacyjnego z Fundacją Active Recovery. Projekt jest badaniem obserwacyjnym mającym na celu ocenę bezpieczeństwa i skuteczności stosowania autorehabilitacji u pacjentów poddanych allogenicznemu/autologicznemu przeszczepieniu krwiotwórczych  komórek macierzystych. Badanie realizujemy w dwóch ośrodkach we Wrocławiu i w Warszawie. Od 2023 roku Fundacja DKMS wspiera finansowo turnusy rehabilitacyjne organizowane przez Stowarzyszenie Kierunek Zdrowie.


DAR Fundacji DKMS 

Fundacja DKMS nawiązała współpracę z 45 klinikami w całej Polsce przekazując im darowizny na łączną kwotę ponad 21 mln zł. Realizowane na oddziałach hematologii i transplantacji szpiku poprawiają jakość opieki zdrowotnej nad pacjentami hematologicznymi oraz przyczyniają się do większego komfortu pracy personelu medycznego. 

 


Dotacja Fundacji DKMS

Celem Dotacji Fundacji DKMS jest wsparcie psychologiczne pacjentów hematologicznych oraz ich bliskich w procesie leczenia i zdrowienia. Inicjatywa powstała po to, aby organizacje wspierające pacjentów hematologicznych w całej Polsce, miały określony i równy dostęp do wsparcia jakie Fundacja DKMS przekazuje w ramach Programu. W ramach 4 edycji inicjatywy Fundacja DKMS przekazała łącznie ponad 3,5 mln zł na rzecz wybranych przez jury zwycięskich projektów 33 organizacji działających na rzecz pacjentów hematologicznych.  

 


Badania kliniczne i granty naukowe 

        • Fundacja DKMS jest Sponsorem Krajowym czterech niekomercyjnych badań, realizowanych w populacji pediatrycznej:
        • wieloośrodkowe badania kliniczne ALL SCTped 2012 FORUM 
        • wieloośrodkowe badania kliniczne IntReAll 2010 – oba dotyczą ostrej białaczki limfoblastycznej (ALL), ale skupiają się na różnych aspektach leczenia tej choroby; są realizowane na całym świecie, przy koordynacji kliniki pediatrycznej z Wiednia;
        • międzynarodowe badanie AIEOP-AML-BFM 2020 
        • międzynarodowe badanie ML-DS 2018 -te dwa badania dotyczą nowych programów leczenia ostrej białaczki szpikowej dla dzieci bez zespołu Downa (AIEOP-AML-BFM 2020) oraz z zespołem Downa (ML-DS 2018).

W 2019 roku Fundacja uruchomiła „Grant Naukowy Fundacji DKMS” skierowany do młodych naukowców, którzy swoją pracę skupiają m.in. wokół transplantologii hematologicznej oraz terapii komórkowych. Projekt uzyskał pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, a także Patronat Towarzystwa.