Program powstał na bazie projektu naukowego pt.: Badanie obserwacyjne mające na celu ocenę bezpieczeństwa i skuteczności stosowania autorehabilitacji u pacjentów poddanych allogenicznemu/autologicznemu przeszczepieniu komórek macierzystych, realizowanego na Oddziale Transplantacji Szpiku Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu oraz w IHiT w Warszawie.
Ideą programu było objęcie pacjentów hematoonkologicznych specjalistyczną opieką biorąc pod uwagę specyfikę poszczególnych układów m.in. oddechowego, sercowo-naczyniowego, limfatycznego, nerwowego i mięśniowo-szkieletowego.
Nie ulega wątpliwości, że leczenie nowotworów krwi prowadzi do spadku sprawności fizycznej oraz wpływa na zaburzenia odżywiania prowadząc do utraty masy ciała i obniżenia witalności fizycznej. Pacjenci po postawieniu diagnozy, przez przygotowanie do przeszczepu, pobyt w szpitalu a następnie okres poszpitalny potrzebują holistycznej, ale i specjalistycznej opieki, która wzmocni ich pod kątem psychofizycznym. Często też pacjentom towarzyszy osłabienie, jak również powikłania, czy zaburzenia czynności. Do najczęstszych niepożądanych skutków fizycznych leczenia należą: ogólne zmęczenie, ból, obniżenie siły i masy mięśniowej, zaburzenia ze strony układu krążeniowo – oddechowego, obniżona tolerancja wysiłku, zaburzenia ze strony układu pokarmowego, wahania masy ciała, zaburzenia neurologiczne, osteoporoza, obrzęki. Aktywność fizyczna i właściwa terapia żywieniowa stanowią nieodłączne elementy powrotu do zdrowia i dobrego samopoczucia. W przypadku pacjentów po przeszczepie mogą mieć też wpływ na obniżenie ich śmiertelności.
Opracowany przez Fundację Active Recovery przy współpracy ze specjalistami rehabilitacji onkologicznej i hematologami, program odpowiada na potrzeby i wyzwania pacjentów hematookologicznych w zakresie układu ruchu. Przeprowadzony przez fundację, we wrocławskim oraz warszawskim szpitalu, projekt pilotażowy wykazał, że regularne, specjalnie dobrane ćwiczenia mają pozytywny wpływ na pacjentów. Przez okres trzech lat, niemal u wszystkich pacjentów zaobserwowano początkowo szybsze zwiększanie intensywności ćwiczeń (dłuższy czas jednorazowego treningu) w porównaniu do założeń projektowych. Po chwilowym zaprzestaniu bądź zmniejszeniu intensywności ćwiczeń co związane było z leczeniem – skutki chemioterapii, dni po przeszczepie, pacjenci ochoczo wznawiali ćwiczenia. Sami też oceniają projekt jako bardzo wartościowy, a kilkoro z nich pytało o kontynuację projektu po wyjściu ze szpitala. Uczestnicy podkreślali, że udział w programie przyniósł wiele korzyści (chwilę zapomnienia, odwrócenie uwagi od choroby, możliwość przeżywania pozytywnych emocji, wsparcie fizjoterapeuty, mobilizacja do wstawania z łóżka). Zaznaczali też, że udział w programie przyspieszył powrót sił po wyczerpującym leczeniu.
Koordynatorem projektu jest Fundacja Active Recovery. Koordynatorem naukowym jest Iwona Malicka - profesor AWF Wrocław. Badanie jest finansowane ze środków DKMS.